ČLÁNEK

Zámořské derby ovládla Kanada, USA čeká boj o bronz

04.08.2023 | Adam Čuba

Českou reprezentaci o zlato na Hlinka Gretzky Cupu nakonec vyzve výběr Kanady. Ta semifinálový boj s USA nezačala nejlépe, po první třetině prohrávala 1:2. Pak se ale javorové listy vzpamatovaly a vyhrály přesvědčivě 7:2. Dvěma góly se blýskli Berkly Catton a Maxim Massé.

Zápas č. 12  •  pá 4.8.2023  •  19:00
Kanada
7:2
( 1:2, 3:0, 3:0)
USA
Kanada: George (D'Aigle) – Marrelli, Elick, Mews, Dickinson, Danford, Cristoforo, Parekh – Misa, Catton, Wetsch – Beaudoin, McQueen, Ritchie – Spence, Lindstrom, Martone – Massé, Josephson, Poirier – Greentree.
USA: Heil (Hendrickson) – Bales, Pitner, Felicio, McLaughlin, Keefe, Kleber, Henricks – Zellers, Swanson, Butella – Connelly, Park, Frank – Monteiro, Stefanek, Lee – McNelis, Spellacy, Young.
Branky a asistence: 12. Massé (Cristoforo, Mews), 24. Spence (Parekh), 26. Catton (Parekh, Poirier), 28. Martone (Mews), 42. Beaudoin (Ritchie, McQueen), 55. Catton (Greentree, Josephson), 57. Massé (Cristoforo, Mews) – 9. Zellers (Heil), 14. Connelly (Butella, Swanson)
Střely: 34:24 (0:0, 0:0, 0:0).
Vyloučení: 9:9. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hronský, Konc – Durmis, Konc ml..

Fotogalerie

 

Komentář

Zápas začali lépe Američané, v osmé minutě totiž Will Zellers využil po náramném pasu brankáře Heila přes celé kluziště přesilovou hru. Odpověď přišla za pár minut. Kanada nejprve ubránila oslabení a následně sama udeřila, ranou z první se prosadil Maxim Massé. Výběr USA se ale s vyrovnaným stavem nespokojil. Ostrostřelec Trevor Connelly si sjel na kruh a švihem vrátil Američanům vedení.

V prostřední části hry se Kanadě podařilo nejen dorovnat, ale rovnou soupeři odskočit. Nejprve ve 24. minutě vyrovnal Malcolm Spence nahozením od modré čáry, tento gól šel možná trochu na vrub brankáře Heila.

Přesilovku 5 na 3 zužitkoval o pár chvil později ranou z pravého kruhu Berkly Catton, javorové listy rázem vedly – 3:2. A když se Porter Martone prezentoval krásným průnikem přes celé hřiště, tak už to bylo o dvě branky! Caleb Heil, stejně jako celá obrana, neměl nárok…

Ve třetí třetině Kanaďané svůj náskok pojistili. Hned v první minutě se Kanada nacpala před americkou bránu, vyvinula na ni tlak a Cole Beaudoin dotlačil puk do sítě.

Javorové listy už nikam nespěchaly a hrály zkušeně. O drama se USA mohly pokusit při přesilovce, tu ale nezužitkovali. Definitivní jistotu měla Kanada čtyři minuty před koncem. Berkly Catton zvýšil na 6:2, chvíli po něm uzavřel gólový účet dnešního duelu ranou z mezikruží Maxim Massé

Ohlasy trenérů

Alan Letang (Kanada): Na začátku zápasu jsme byli příliš vylučovaní. Taky tam byla trochu nervozita, protože jsme hráli proti USA. Pro většinu z hráčů je to první podobná zkušenost, navíc je ještě srpen a pro nás všechny první větší hokej. Po první třetině jsme se uklidnili a věděli jsme, že pokud budeme hrát v plném počtu, tak se dostaneme do tlaku. Náš brankář nás na začátku několikrát podržel výbornými zákroky. Pokud bychom prohrávali o dvě branky, už by to bylo mnohem těžší.

Luke Strand (USA): Respekt Kanadě. Hráli tvrdě, dělali správná rozhodnutí, navíc jejich nejlepší hráči zahráli opravdu dobře. My jsme měli problém s disciplínou, Kanada pak využila přesilovky. Pak už jsme se snažili dohnat skóre proti skvělému týmu, kterým Kanada je. Zápas o bronz nebude lehký, musíme se z toho ale dostat sami, protože jsme se sami do této situace dostali.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell