ČLÁNEK

Slovensko předvedlo v zápase proti Švýcarsku obrat a rozloučilo se s diváky výhrou

09.08.2019 | Redakce

Piešťany - Slováci vstupovali do zápasu se Švýcarskem s vidinou možnosti první domácí výhry. I když je celek dorazivší ze skupiny A potrápil, nakonec duel ovládli poměrem 7:5.

Zápas č. 13  •  pá 9.8.2019  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Slovensko
7:5
( 2:2, 3:0, 2:3)
Švýcarsko
Slovensko: Latkóczy (Opatovský) – Fatul, Kňažko, Stacha, Nemec, Groch, Putala, Ketner, Jombík – Chromiak, Myklukha, Lašák – Kašlík, Rehák, Kolenič – Mastič, Faith, Bačo – Nemec, Petráš, Šramaty.
Švýcarsko: Patenaude (21. Henauer) – Meier, Chanton, Delémont, Sidler, Nussbaumer, Streule, Maurer, Reichle – Derungs, Fahrni, Robin – Zaugg, Lindemann, Hofer – Bottini, Allenspach, Knak – Dufey, Bieri, Ritzmann.
Branky a asistence: 11. Bačo (Jombík, Faith), 14. Myklukha (Faith, Chromiak), 22. Kašlík (Kolenič), 32. Petráš (Nemec), 38. Chromiak, 54. Kašlík (Kolenič, Rehák), 60. Myklukha – 4. Robin (Derungs), 8. Streule (Zaugg, Nussbaumer), 43. Zaugg (Hofer, Lindemann), 50. Fahrni (Meier), 55. Allenspach (Knak).
Střely: 29:24 (10:10, 12:9, 14:10).
Vyloučení: 3:4, navíc Chanton (SUI) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Stano, Štefik – Durmis, Vyšný. Diváků: 554.

Komentář

Slováci nevstoupili do zápasu vůbec ideálně, ba naopak. Švýcaři dominovali bruslařsky i technicky a zaslouženě se dostali do vedení. Chyby obrany domácích potrestali postupně Louis Robin, který zakončoval brejk 2 na 1 po přihrávce Derungse, a Maximilian Streule, jenž zase doklepával puk za Latkóczyho po Zauggově ráně z levé strany.

Výběr kouče Ivana Feneše se ale dokázal za špatného začátku rychle oklepat. Nejdřív dorazil po skrumáži před brankovištěm trochu se štěstím kotouč za Patenaudeho Róbert Bačo a následně využil přesilovku po přesném pasu Faitha zpoza brány Oleksii Myklukha. Do druhé třetiny vystřídali trenéři ze země helvétského kříže brankáře. Henauer ale dlouhou čisté konto neudržel. Matěj Kašlík skóroval střelou z první už 91 vteřin po začátku prostřední dvacetiminutovky.

Domácí výběr ve druhé části soupeře výrazně přehrával, což se projevilo i na skóre. Ján Lašák sice svůj únik ve 27. minutě ještě nevyužil, ale Richard Petráš o chvíli později využil nedůrazu švýcarské obrany a natlačil se před branku. Gólman posledního celku skupiny A nestačil na jeho nájezd reagovat.

Ještě blíž se Slováci ocitli sedmému místu a hlavně první výhře na domácím ledě po gólu Martina Chromiaka, který uháněl sám vstříc Henauerovi. Naznačil kličku do bekhendu, ale kotouč stáhl na forhend a švýcarský gólman se natahoval marně.  

Branka na 5:2 však v žádném případě neznamenala absenci zápletky v poslední třetině. Krátce po druhé přestávce se prosadil po výborné přihrávce Hofera Mike Zaugg a v polovině závěrečného dějství snížil vedení Slovenska na jediný gól Joshua Fahrni. Domácí hokejisté si následně vytvořili hned tři slibné příležitosti, uspěli až z poslední zmiňované. Matej Kašlík bekhendem využil odrazu kotouče v předbrankové skrumáži a zavěsil puk mezi tři tyče. O pouhých 44 sekund později se radovali i Švýcaři. Proti ráně Daria Allenspacha příklepem Latkóczy neměl nárok. 

Nicméně hokejisté v bílých dresech nakonec závěrečný tlak soupeře ustáli a ranou do prázdné brány pečetil slovenskou výhru Oleksii Myklukha. Slovensko skončilo na Hlinka Gretzky Cupu 2019 sedmé, Švýcaři poslední.

Richard Petráš (útočník Slovenska): "Nebyl to z naší strany nejlepší výkon, ale myslím, že vítězství jsme si zasloužili za výkony, jaké jsme předváděli na celým turnaji. Měli by jsme hrát lépe v obraně, ale naštěstí jsme vstřelili víc branek než soupeř. Jsme velmi rádi, že jsme vyhráli."

Ohlasy trenérů

Hodnocení Ivana Feneše (trenér Slovenska): Toto vítězství se rodilo těžko, výkon však hodnotím pozitivně, protože my nejsme kapela, která může hrát úplně v každém zápase vždy na sto procent. Jsou to mladí chlapci, kteří jsou v hokejovém vývoji a přesně takové zápasy je posouvají dále. Opět ukázali velký charakter a podali týmový výkon, vítězství si určitě zasloužili. Chlapce jsme připravovali na lepší vstup do zápasu, jenže dopustili jsme se v úvodu chyb, které nás přibrzdili. V první třetině jsme se dostávali pomaleji do hry. Druhá třetina byla z naší strany velmi slušná, ale v třetí jsme se už trochu trápili."

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??