ČLÁNEK

Turnaj se prestiží začíná vyrovnávat Kanadě, těší Liběnu Hlinkovou

04.08.2023 | Jakub Slunečko

Ivan Hlinka a Wayne Gretzky. Dvě hokejové legendy, jejichž jména nese Hlinka Gretzky Cup. Na závěrečné boje o medaile přijela osobně i vdova po prvním jmenovaném – Liběna Hlinková. V rozhovoru se zaradovala nad tím, jaké prestiži se u nás turnaj v Česku dostává, a zavzpomínala také na okamžiky s manželem.

Pozorně sledovala semifinálový zápas české osmnáctky proti Finům a pochvalovala si: „V Kanadě je turnaj velice oblíbený a i návštěvy tomu odpovídají. Také u nás chodí čím dál víc lidí a turnaj má stále větší prestiž.“

Skutečně, na semifinálové klání proti Finsku (8:2) byla letos podruhé v Břeclavi překonána třítisícová návštěva, celkem přišlo 3877 fanoušků. V Trenčíně na zápasy Slováků došlo dokonce přes čtyři tisíce hlav.

Pořádně bouřlivá atmosféra. Ovšem Liběnu Hlinkovou mezi nejhlasitějšími fanoušky nečekejte.

„Byla jsem tak vycvičená od Ivana. Moc neřvi, říkával mi vždycky,“ směje se při vzpomínce na manžela. „Neměl rád, když ženy do hokeje moc mluvily nebo říkaly, koho by vyměnily v sestavě a tak dále,“ dodává se smíchem.

Příští rok to bude už dvacet let, co její manžel a také jeden z nejgeniálnějších českých trenérů tragicky zahynul při autonehodě.

V roce 2005 se vdova Liběna ujala řízení Nadačního fondu Ivana Hlinky, který až dodnes pomáhá v těžké životní situaci hokejistům i dalším lidem z prostředí hokeje.

„Zajišťujeme finance a pomáháme, kde je to potřeba. V poslední době se rozšířily onemocnění mladších hráčů, což je vždycky smutné. Ale naštěstí se tito hráči, kterým jsme pomohli a nadále pomáháme, uzdravují,“ říká Hlinková.

Fondu také výrazně pomohly velice oblíbené projekty jako Legenda pomáhá nebo Legenda legendám, které nadále držely jméno Ivana Hlinky ve veřejném prostoru. „To byl výborný nápad od pana Zábranského a velká pomoc s prostředky, které pro fond potřebujeme,“ těší Hlinkovou.

K odkazu Hlinky se přidal i turnaj hráčů do osmnácti let od roku 2007 nesoucí název Memoriál Ivana Hlinky a poté od roku 2018 přejmenovaný na Hlinka Gretzky Cup. Tehdy se také rozhodlo o střídavém pořadatelství mezi Kanadou a Českem, které hostí turnaj společně se Slovenskem.

„Když se rozhodlo, že turnaj bude pojmenován po mém muži a Waynu Gretzkém, tak jsem byla pozvaná v Edmontonu. To byl pro mě neskutečný zážitek,“ popisuje chvíle, kdy společně s kanadskou hokejovou legendou vhodila buly před zápasem Oilers v NHL.

„Dojalo mě i to, jak si tam cenili jména Ivana,“ těší Hlinkovou fakt. že jejímu muži se dostává takové úcty v Česku i zahraničí.

Odkaz jejího muže je tak i díky Hlinka Gretzky Cupu nadále více než živý a to je pro Liběnu Hlinkovou největším potěšením.

Kromě řízení fondu a dalších povinností se jinak Hlinková rozhodně nenudí. „Přestěhovala jsem se a mám menší domeček, kde mám hodně práce kolem domku. Starám se o psa a také o mé vnouče,“ uzavírá s úsměvem.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.