ČLÁNEK

Chtěli jsme vyhrát, teď jsme zklamaní, říkal po finále David Čermák

05.08.2023 | Daniel Lhotský

Česká reprezentace vybojovala na Hlinka Gretzky Cupu velký úspěch. Po šesti letech bez medaile opět brala stříbro, dlouho se však prala o zlato, které pro sebe definitivně vybojovala Kanada až ve 20. minutě prodloužení. „Myslím si, že měli víc šancí, než my. My jsme měli dvě minuty přesilovku 4 na 3, tam jsme měli rozhodnout, ale nesehráli jsme to dobře,“ shrnul průběh prodloužení trenér David Čermák.

„V první třetině nám chyběl pohyb. Kanada byla lepší, výborně bruslila. Během druhé třetiny už trochu padla únava i na ně a už se to trošičku vyrovnávalo, se štěstím jsme ke konci vyrovnali. Měli jsme velkou šanci rozhodnout v prodloužení, kterou jsme bohužel nevyužili,“ popisoval hlavní trenér reprezentace průběh zápasu.

Pro reprezentaci znamená stříbro velký úspěch. Podle Čermáka však po zápase v kabině převládlo zklamání. „Pro kluky je to těžké. Všichni jsme chtěli vyhrát. Říkali jsme, že se to ocení třeba později, ale šli jsme vyhrát a teď je zklamání velké.“

Čermáka ovšem potěšila vysoká návštěva na zápasech. „Chtěl bych lidem poděkovat, protože atmosféra byla parádní. Takhle v létě, aby přišlo na juniorský hokej tolik lidí a takhle fandilo. Klobouk dolů. Můžu jen poděkovat, atmosféra byla opravdu parádní.“

„Odehráli jsme tady dva výborné zápasy proti Americe a proti Finsku, které se nám povedly. Program je strašně náročný, už zápas se Švédy byl na hráčích znát. Dnešní výkon nebyl takový, jaký bychom si představovali, ale únava je obrovská,“ ohlédl se za průběhem turnaje.

„Měli jsme tady šest zápasů, tři ve Švýcarsku, devět celkem během čtrnácti dní. Bylo toho hodně, ale klukům by to mělo do sezony pomoci, protože viděli, že když pracují, tak mohou hrát s kýmkoliv a dokonce ostatní týmy přehrávat,“ dodal.

Velká část hráčů z týmu odchází do kanadské juniorky. Jak vidí Čermák jejich budoucnost za mořem?

„Jsem na to sám zvědavý. Jde jich hodně. Tady by měli klíčové role, nevím, jaké je budou mít v týmech, kam jdou. Budu to sledovat, hrozně mě to zajímá. Může jim to pomoci, někomu to třeba ublíží.“

„Je to hlavně o práci. Pokud hráč bude pracovat, tak je jedno, jestli v Česku, ve Finsku nebo ve Švédsku. Někdo řekne, že ve Finsku se víc trénuje, ale trénovat můžeme i v Česku. Když nám hráči nebudou odcházet, tak soutěže samozřejmě budou lepší. Pokud nám každý rok odejde tolik hráčů, tak soutěže nebudou tak dobré,“ přidal svůj pohled na aktuální situaci mládežnického hokeje.

Trenéra Čermáka zároveň mrzí negativní komentáře na adresu českých hráčů. „My tak mluvíme všichni. Tady byli kluci, kteří doteď hráli většinou českou soutěž, kromě asi tří. Včera hráli s Finy, o kterých tu básníme. Byli z českých akademií a dokázali je přehrávat. Myslím si, že bychom neměli být až tak negativní.“

Po skončení finálového utkání se Čermák ještě sešel se všemi hráči z týmu. „Další turnaj máme až v listopadu. My právě teď sedíme se všemi hráči jednotlivě. Řešíme, kdo odchází, protože s některými se celou sezonu neuvidíme, tak abychom na ně měli kontakty,“ líčil průběh setkání přímo po zápase.

Pro český tým v souvislosti s hromadnými odchody vzniká komplikace do nadcházející sezony. „Budeme hledat náhradu, protože více jak půlka týmu odchází do Kanady a bude k dispozici až v dubnu. Teď musíme vybrat další hráče, kteří pojedou na akce v listopadu a další během sezony,“ dodal po konci utkání.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell