Slováci v úvodnom vystúpení podľahli Švédom

11.08.2014 | Veronika Pancuráková

Slovenskí hokejisti do turnaja nevstúpili víťazne a proti výberu Švédska prehrali rozdielom piatich presných zásahov. O výsledku rozhodla druhé tretina.

Zápas č. 1  •  po 11.8.2014  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Slovensko
1:6
( 1:1, 0:3, 0:2)
Švédsko
Slovensko: Cibulka (Húska) – Grman, Vadovič, Hatala, Roman (A), Zeleňák, Kolesár, Nemec, Šefčík – Horváth, Valent (C), Bondra – Pätoprstý, Sádecký (A), Lešťan – Andrisík, Hecl, Sloboda – Žiak, Oško, Struška
Švédsko: Sandström (Werner) – Kylington, G. Carlsson, Younan, L. Carlsson, Alftberg, Léman (A), Larsson, Kalte – Davidsson, Asplund (C), Magnusson – Lööke, Ölund A), Dahlén – Emanuelsson, Erixon, Dahlström – Grundström, Eriksson, Ahl
Branky a asistence: 17. Hecl (Zeleňák, Žiak) – 11. Younan (Carlsson, Lööke), 21. Asplund (Kylington), 26. Eriksson (Grundström), 40. Kylington (Ahl), 48. Davidsson, 52. Eriksson (Larsson)
Střely: 19:38 (9:10, 4:17, 6:11).
Vyloučení: 4:1, navíc Filip Ahl (SWE) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Müllner – Šefčík, Junek . Diváků: 589.

Slovensko sa bráni v oslabení Jakub Nemec vyráža strelu na bránu Sandström vyráža strelu Radovana Bondru Vladimír Cibulka Dahlén, Žiak a Šefčík

Druhý zápas B-skupiny sa v Piešťanoch začal aktivitou švédskeho tímu, ktorý sa už od úvodu pokúšal o otvorenie skóre. Slováci boli ale v defenzíve pozorní a poradiť si dokázali aj vo vlastnom oslabení, do ktorého sa dostali po štyroch minútach a nedovolenom bránení Lešťana. Cibulka mal viac práce paradoxne po prečkaní vlastnej početnej nevýhody, pretože práve po nevyužití presilovky hráči "troch koruniek" zatlačili súpera, výsledkom čoho bol aj otvárací gól zápasu. O ten sa v 11. minúte prudkou strelou spoza pravého kruhu postaral Younan.

Zverenci domáceho trénera Bartánusa potrebovali na vyrovnanie iba 6 minút, keď ich aktivitu zakončil strelou do odkrytej časti bránky Hecl. Domáci hokejisti si vzápätí vypracovali ďalšiu skvelú príležitosť, ale Sandströma už prekonať nedokázali, a tak sa do šatní šlo za stavu 1:1.

Druhá tretina duelu patrila švédskym hokejistom, ktorí v tejto časti hry zvýšili útočnú aktivitu a uskočili na rozdiel troch presných zásahov. Švédi súperovi nedovolili pomýšľať na úspech a postupne brankára Cibulku prekonali až trikrát, a to z hokejky Asplunda, Eriksona a Kylingtona. Slováci sa na opačnej polovici ľadovej plochy pokúšali dostať do nebezpečného zakončenia, ale Sandströma nedokázali takmer vôbec ohroziť. Do šatní sa šlo za stavu 1:4.

Záverečná tretina už v otázke o víťazovi zápasu nič nezmenila. Švédski hráči v nej opäť predviedli svoje korčuliarske schopnosti a dokázali do Cibulkovej siete pridať ďalšie presné zásahy. Zverenci slovenského kouča Bartánusa neodpovedali ani na jeden nich a v prvom zápase prehrali vysoko 1:6.

Anton Bartánus (tréner Slovenska): Švédi nás prekorčuľovali a v tom vidím hlavný nedostatok. My sme sa skutočne urputne bránili a snažili sa veľa korčuľovať. Prvá tretina skončila 1:1, ale potom v druhej a v tretej mali Švédi navrch. Svojím dobrým pohybom si vypracovali prečíslenia a to napokon rozhodlo tento zápas.