ČLÁNEK

Rusko v zápase naprosto odlišných třetin porazilo Finsko a raduje se z postupu do semifinále

07.08.2013 | Tomáš Lysý, Veronika Pancuráková, Jon Rowson

Oba týmy před začátkem zápasu věděly, že případná výhra je posune bez ohledu na výsledek večerního zápasu Slovensko-USA do semifinále. Do utkání vstoupilo mnohem lépe Rusko a stav první třetiny tomu odpovídal. Po dvou slepených trefách v polovině první třetiny přidal na jejím závěru třetí gól Ryzhkov a Finsko bylo zralé na ručník do ringu. Druhá dvacetiminutovka ale přinesla naprosto opačný průběh. Postupně se totiž trefili Harapanen, Lammikko a Niku. O všem tak musela rozhodnout závěrečná část hry. Rusové ale nedali Finům žádnou šanci na případný úspěch, když už ve třiačtyřicáté minutě znovu vedli o dvě branky. O postupujícím do semifinále nebyl pochyb, zvláště, když rozjetí ruští hokejisté přidali další dva góly.

Zápas č. 9  •  st 7.8.2013  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Rusko
7:3
( 3:0, 0:3, 4:0)
Finsko
Rusko: Sidorov – Cvetkov, Sleptsov, Dervuk, Nazarkin, Šaripzjanov, Nasybullin, Bojkov, Ljamkin – Zinoviev, Nikolišin, Vovčenko – Svečnikov, Kodola, Lauta – Pilipenko, Fazlejev, Lazarev – Boltanov, Kamenev, Ryžkov
Finsko: Kähkönen – Väinöla, Rouhiainen, Niku, Tervo, Keskitalo, Leppävuori, Parikka, Haapanen – Rantanen, Lämsä, Lammikko – Kiviranta, Honkanen, Jääskeläinen – Hopponen, Kalapudas, Aho – Kauppinen, M. Mäkinen, A. Mäkinen
Branky a asistence: 11. Dervuk (Kodola), 12. Pilipenko (Nikolišin), 18. Ryžkov (Boltanov, Bojkov), 42. Lazarev (Sidorov), 43. Boltanov, 54. Nazarkin, 58. Lazarev – 24. Haapanen (Kiviranta), 28. Lammikko (Leppävuori), 36. Niku (Rantanen)
Střely: 41:18 (15:6, 13:5, 13:7).
Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

RUS - FIN Niku RUS - FIN Pilipenko, Hoponen RUS - FIN Keskitalo RUS - FIN Lauta RUS - FIN Russia goal

Komentář

Rusové byli hned zpočátku první části hry aktivnější. Jistě nechtěli čekat na večerní zápas a rozhodnout o svém postupu hned. Přesto první přesilovou hru zahrávali Finové, avšak neprosadili se. Po několika slibných šancích ruských hokejistů udeřilo v jedenácté minutě. První nahození od modré z hole Ilyi Dervuka ještě v brance neskončilo, to druhé už ale ano - 1:0. O minutu později již Finsko prohrávalo o dva góly, když přihrávku Nikolishina umístil za Kähkönenova záda Kirill Pilipenko – 2:0. Tři minuty před koncem se ještě prosadil Maxim Ryzhkov – 3:0. Poslední dvě minuty první periody byly poznamenány trojnásobným vyloučením ruských hráčů a poté i současným trestem na obou stranách, finští hokejisté ale početní převahy nevyužili.

Začátek druhé třetiny ještě hráči ze země tisíce jezer dohrávali přesilovou hru z konce první třetiny, ani v ní však nebyli úspěšní. Prosadili se až ve hře pět na pět, když se po vyhraném buly trefil Markus Haapanen – 3:1. Druhá dvacetiminutovka byla naprosto odlišná než úvodní část. Za další čtyři minuty vedli Rusové už jen o gól, z levého kruhu vypálil Juho Lammikko a trefil se přesně - 3:2. Ve třiatřicáté minutě Finové stav zápasu srovnali. Rantanen měl v útočném pásmu puk na holi, dlouho se nerozmýšlel, co udělá, našel volného Sami Niku a zápas začínal od znova - 3:3. Rusko mělo ještě dobrou příležitost k opětovnému získání vedení, Kamenev však netečoval Zinovievovu střelu přesně.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili Rusové jako uragán. Nejprve v přesilové hře uplatnil Maxim Lazarev svůj důraz na brankovišti - 4:3 a o čtyřiapadesát vteřin se prosadil Artur Boltanov – 5:3. Šance ruské hokejové velmoci na postup do semifinále tak byla rázem vyšší. Skóre se pak mohlo měnit na obou stranách, ani Nikolishin, ani Lämsä a následně dorážející Lammikko však neuspěli. Povedlo se to až šest minut před koncem Yevgeniji Nazarkinovi, který byl na pravém kruhu úplně osamocen a tuto nedůslednost finské obrany také bezezbytku využil. Trefil se přesně do levého horního rohu - 6:3. V závěru mohl ještě vykřesat naději Finům Kalapudas, jenže jeho dorážka u levé tyčky Sidorovovy branky prolétla těsně mimo. Platilo tak nedáš – dostaneš. Z protiútoku se prosadil po kombinaci Fazleyeva a Tsvetkova Maxim Lazarev – 7:3.

Frustrovaní Finové se v závěrečné minutě nechali dvakrát vyloučit, ale Rusové dvojnásobnou početní převahu nevyužili. Mrzet je to ale moc nemuselo, po výhře 7:3 totiž postupují do semifinále. Naopak Finsko musí čekat, jak dopadne zápas USA proti Slovensku. Jakákoliv výhra Američanů znamená konec jejich nadějím.

Ohlasy trenérů

Rauli Urama (Finsko): V první třetině jsme hráli bez energie, bez jakékoliv síly. Ta druhá byla mnohem z naší strany jsme hráli aktivnější hokej a mnohem lepší hru. Poté jsme ale ve třetí části udělali hloupé chyby a prohráli jsme. Budeme sledovat zápas USA proti Slovensku, může se stát cokoliv.

Pavel Baulin (Rusko): Kluci chtěli vyhrát dnešní zápas a na výhru se opravdu zaměřili. Ve druhé třetině jsme si možná mysleli, že se už nemůže nic stát, ale ve třetí třetině jsme se vrátili zpátky do zápasu a vyhráli ho.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.