Finsko zaváhání nepřipustilo a bude bojovat o páté místo

10.08.2016 | Tomáš Teplý

Už před vypuknutím duelu bylo jasné, že ani jeden z celků nemá ani teoretickou šanci na postup. I přesto ale bylo ve hře alespoň třetí místo ve skupině, které by zaručovalo boj o páté místo. Favorizovaní Finové si pro vítězství dokráčeli i přes závěrečný odpor Švýcarů.

Zápas č. 10  •  st 10.8.2016  •  15:30  •  Videozáznam
Finsko
4:3
( 0:1, 2:0, 2:2)
Švýcarsko
Finsko: Lehtinen – Isiguzo, Vaakanainen, Teräväinen, Vesterinen, Räsänen, Utunen, Viitasalo, Anttalainen – Nyman, Heponiemi, Moilanen – Virtanen, Talvitie, Parkkari – Pajuniemi, Koskenkorva, Engberg – Kerkkänen, Hartikainen, Seppälä.
Švýcarsko: Zaetta – Greisser, Brunner, Gross, Matewa, Le Coultre, Wüthrich, Lehmann, Schüpbach – Kurashev, Hischier, Simic – Tanner, Sigrist, Müller – Reymondin, Kobler, Zbinden – Eggenberger, Leuenberger, Döpfner.
Branky a asistence: 24. Anttalainen, 31. Nyman (Moilanen, Heponiemi), 45. Pajuniemi (Engberg), 46. Nyman (Heponiemi, Moilanen) – 8. Reymondin (Zbinden, Kobler), 41. Müller (Hischier), 51. Hischier (Eggeneberger, Geisser)
Střely: 24:24 (9:9, 7:5, 8:10).
Vyloučení: 7:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Pešina, Pražák – Brejcha, Suchánek. Diváků: 284.

Zápas o třetí místo břeclavské skupiny začal šancemi na obou stranách. Navzdory tomu, že ani jeden z gólmanů očividně nechtěl inkasovat jako první, bezbrankové skóre na světelné tabuli nezůstalo dlouho. V 8. minutě přistál puk na holi Gilu Reymondinovi a Švýcarsko vedlo po jeho přesné střele 1:0. I přes četné početní výhody, včetně jedné dvojnásobné, si Finové nedokázali ve zbytku první třetiny vypracovat žádnou nebezpečnější akci, do šatny tak odcházeli s hořkými pocity.

Přestávková porada ve finské kabině očividně měla něco do sebe. Finové doslova vlétli na svého soupeře, Zaetta zůstal ležet po jednom ze střetů na brankovišti a Aleksi Anttalainen neměl problém trefit odkrytou klec. Ve velkém tempu, které Seveřané od druhé třetiny nastolili, pokračovali i nadále. Ve 31. minutě po nádherné kombinace doklepl kotouč do sítě Linus Nyman a o pár minut později mohlo pro Švýcary ještě hůř. Zaetta zaváhal za bránou a Utunen měl další gól na holi, jenomže v obrovské příležitosti přestřelil.

O druhé přestávce zřejmě nezahálel ani kouč švýcarské reprezentace. Jeho svěřenci bleskově po vhazování vtrhli do útočné třetiny a během pěti sekund zásluhou Nicolase Müllera vyrovnali! Finy ale neuvěřitelně rychlý gól nezaskočil. Ve 45. minutě je dostal opět do vedení Lauri Pajuniemi a o pár desítek vteřin později navýšil skóre přesnou ranou pod horní tyč Linus Nyman.

Hokejisté ze země helvétského kříže ale flintu do žita házet nehodlali. V 51. minutě napřáhl talentovaný Nico Hischier a propálil všechno, co mu stálo v cestě. Švýcarským mladíkům vliv vstřelený gól čerstvou krev do žil a ucítili šanci na vyrovnání. Dobře organizovaná finská obrana ale další drama nepřipustila, Švýcarsko tak bude čekat boj o sedmou příčku.

Juuso Nieminen (Finsko): Švýcaři pracovali velmi tvrdě a hodně bojovali, čímž nám utkání hodně znepříjemnili. Včerejší utkání pro nás bylo velkým zklamáním a dnešní utkání kvůli tomu bylo velmi těžké. Vypadá to, že zůstaneme tady v Břeclavi a narazíme na Kanadu, na což se těšíme. Bude to velmi těžké utkání, loni jsme s ní dvakrát prohráli a máme jí co vracet.

Thierry Paterlini (Švýcarska): Chtěli jsme utkání zvládnout a vyhrát. S tím jsme také nastoupili a první třetina se nám povedla. Poté jsme ale přestali hrát, čehož soupeř využil. Chtěli jsme se poučit ze zápasu s Amerikou, ale opět to dopadlo stejně.