Souboj zklamaných velmocí ovládla Kanada, zářili Mitchell a Veleno

12.08.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Utkání dvou týmů, které se poněkud překvapivě nedostaly do semifinále, přineslo líbivý hokej z obou stran. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, ve třetí třetině ale rozhodl o výhře Kanady Michael Rasmussen. Kromě něj ze zámořského týmu zářili i Joseph Veleno a Ian Mitchell, jež si shodně připsali tři kanadské body.

Zápas č. 1  •  pá 12.8.2016  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
4:3
( 1:1, 2:1, 1:1)
Finsko
Kanada: DiPietro (Scott) – Phillips, Crête-Belzile, Mitchell, Smart, Bouchard, Roberts, Brook, Meireles – Tippett, Bowers, Strome – Entwisle, Suzuki, Comtois – McLeod, Rasmussen, Veleno – Mattheos, Studnicka, Bellerive.
Finsko: Luukkonen (Lehtinen) – Räsänen, Vaakanainen, Teräväinen, Vesterinen, Isiguzo, Utunen, Viitasalo, Anttalainen – Nyman, Heponiemi, Virtanen – Moilanen, Koskenkorva, Pajuniemi – Parkkari, Talvitie, Engberg – Kerkkänen, Hartikainen, Seppälä.
Branky a asistence: 20. Mitchell (Veleno, Smart), 23. Mitchell (Veleno, Comtois), 30. Suzuki (Veleno, Mitchell), 52. Rasmussen (Tippett, Suzuki) – 6. Moilanen (Nyman, Räsänen), 36. Nyman (Heponiemi), 46. Virtanen (Heponiemi, Teräväinen)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Utkání o páté místo začalo kvapíkovým tempem. Zdálo se, že hráči obou týmů ze sebe bleskurychle vyklepali zklamání z nepostupu do semifinále a především Kanaďané nastoupili s velkým elánem, McLeod ale už ve druhé minutě promáchl v předbrankovém prostoru! Pak se ovšem krátce po sobě nechali vyloučit Comtois s Entwislem a Finové přesilovku využili. Nyman sice nejprve napálil tyč, o pár sekund později ale našel před brankou volného Samiho Moilanena a ten se nemýlil. Po inkasovaném gólu zařadili Kanaďané na vyšší rychlostní stupeň a zase hýřili aktivitou, ani Tippettova dorážka Comtoisovy střely se ovšem neujala. A málem přišel trest, DiPietro však parádně vychytal finské přečíslení i o chvilku později individuální průnik Pajuniemiho. Zámořský výběr se ještě před sirénou dočkal vyrovnání, Ian Mitchell se z pravého kruhu trefil přesně - 1:1.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky putoval za katr Bernard Isiguzo a Kanaďané dokázali v přesilovce otočit skóre ve svůj prospěch, opět po přihrávce Velena pálil přesně Ian Mitchell. Finové se nezalekli a pokusili se o rychlé vyrovnání, nicméně ani jedna z Anttalainenových ran nezamířila do sítě. Poté se nechal vyloučit Räsänen a přišel krutý trest pro Suomi, Nick Suzuki totiž zamířil přesně z pravého kruhu - 3:1. Finové se dočkali snížení, Heponiemi totiž poslal do úniku Linuse Nymana a finský mladík se trefil přesně. Poté se iniciativy chopili opět Kanaďané, Bouchard ani Rasmussen své šance ovšem neproměnili, a tak se šlo do kabin za stavu 3:2 pro zámořský tým.

Ve třetí třetině se Finům podařilo opět vyrovnat. Přesilovka po faulu Rasmussena se seveřanům sice příliš nedařila, ke dvěma šancím se ale hráči Suomi dostali a jednu z nich využil Santeri Virtanen. Finští hokejisté málem dokonali obrat, Talvitieho pokus z bezprostřední blízkosti se ale neujal. A opět přišel trest, Kanadu poslal v čase 51:24 do vedení Michael Rasmussen a pak už si zámořský tým své vedení hlídal. Strome mohl definitivně rozhodnout, Ukko-Pekka Luukkonen se ale popáté překonat nenechal. A protože Finům nevyšla ani závěrečná powerplay, páté místo na Memoriálu obsadila Kanada.

Juuso Nieminen, trenér Finska: Soupeř byl v první třetině, poté jsme naši hru zlepšili, ale nechali jsme se často vylučovat, což rozhodlo. Turnaj je pro nás zklamání, pouze jedna výhra.

Paul McFarland, trenér Kanady: Byl to dobrý zápas. Věděli jsme o Finech, že jsou rychlí a že nás otestují. Nakonec rozhodly přesilové hry. Celkově umístění je jedna věc, ale ve skutečnosti jsme na celém turnaji prohrávali jenom minutu a osm sekund. (Kanada prohrávala minutu a osm sekund v zápase s Ruskem, když inkasovala rozdílový gól v čase 58:52, pozn. red.)