Rusko získalo bronz, Švédi končia štvrtí

13.08.2016 | Veronika Pancuráková

Bratislavská časť turnaja je oficiálne uzavretá. V zápase o tretie miesto videli diváci deväť presných zásahov, z ktorých až poltucet skončil vo švédskej sieti, takže po konci stretnutia mali viac dôvodov na úsmev mladí Rusi.

Zápas č. 2  •  so 13.8.2016  •  15:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Švédsko
3:6
( 0:4, 2:1, 1:1)
Rusko
Švédsko: Söderblom (11. Eriksson) – Liliegren, Björkman, Walfridsson, Brännström (A), Dahlin, Hedberg, Aterius, Berg, Zetterlund, Hugg (C), Lundeström – Elvenes, Miketinac, Wernblom – Johansson, Tjernström, Sylvergård – Ringsby, Bemström, Wennlund
Rusko: Rajko (Melnikov) – Samorukov, Baranov, Galeňuk, Rubinčik (A), Alexejev (A), Kalabuškin, Anochovskij, Ljachov – Svečnikov, Lipanov, Čechovič – Kostin (C), Bicadze, Alexejev – Toropčenko, Demin, Muranov – Šaškov, Marušev, Lobanov
Branky a asistence: 28. Aterius (Sylvergård), 39. Bemström (Zetterlund, Brännström), 54. Hugg (Lundeström) – 4. Svečnikov (Lipanov), 6. Čechovič (Svečnikov, Baranov), 11. Lobanov (Šaškov, Alexejev), 15. Svečnikov (Lipanov, Samorukov), 26. Marušev (Samorukov, Lobanov), 48. Kostin (Bicadze, Alexejev)
Střely: 23:36 (6:11, 10:13, 7:12).
Vyloučení: 9:7, navíc Samorukov 10 min.. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Kubuš, J. Konc – Výleta, Stanzel. Diváků: 412.

Už od úvodného buly mohli diváci v Bratislave sledovať aktívny hokej z oboch strán, ktorý priniesol viacero šancí na otvorenie skóre. Tú svoju využil už po necelých 4 minútach hry Andrej Svečnikov, ktorý svoju strelu fantasticky skryl za obranu a pri bližšej žrdi nedal Erikssonovi šancu na zákrok. Rusi v ďalšom priebehu prvej tretiny nepoľavili, aj preto sa mohli už o 90 sekúnd tešiť z druhého gólu. Aktívny Čechovič puk prebral na svoju hokejku a popri žrdi ho zasunul do siete. Zbornej ale nestačilo ani vedenie 2:0, čo tretím gólom potvrdil Lobanov. Na ruského hokejistu obrana Švédska pozabudla a kruto za to pykala. A aby toho nebolo málo, Rusi pridali do prestávky ešte jeden gól, po druhýkrát v zápase sa presadil Svečnikov.

Švédi vedeli, že systém hry budú musieť v prostrednej časti hry od základov zmeniť, inak na úspech pomýšľať môcť nebudú. Prejavilo sa to aj na obraze hry, keď už po 2 minútach Zetterlund vysúval Wernbloma, avšak našťastie pre Rusov bola táto prihrávka pridlhá. Švédi následne hrali v oslabení, čo využil ich súper najlepším možným spôsobom. Šikovným tečom rozvlnil Marušev sieť brány po piatykrát a zdalo sa, že je vymaľované. Už o dve minúty neskôr ale Aterius prelomil tú streleckú smolu troch koruniek a prinavrátili Švédom šancu na dobrý výsledok. Ešte do konca druhej tretiny sa podarilo presadiť aj Bemströmovi. Do šatní sa teda šlo za stavu 2:5 z pohľadu Švédska.

Tretiu tretinu museli hráči zo severu Európy jednoznačne vyhrať, inak na úspech pomýšľať nemohli. Avšak v ceste im stál takticky veľmi dobre pripravený tím Ruska, ktorý vedel, že za stavu 2:5 sa už bude musieť zamerať na pozorné bránenie. Rusi pozornú defenzívu vhodne dopĺňali o početné protiútoky, ktorým sa prezentoval aj ich kapitán Klim Kostin. Ako správny vodca pritom svoju šancu premenil a viac-menej definitívne rozhodol o víťazovi stretnutia. Na fakte, že na krk si bronz zavesili Rusi, už nezmenil nič ani gól Hugga z 54. minúty. Po výsledku 6:3 sa tak mohla Zborná potešiť z medailového zisku.

Sergej Golubovič (hlavný tréner Ruska): Túto výhru neoslavujeme. Je to dobrý pocit vyhrať medailu, ale je naša chyba, že sme vôbec museli hrať tento zápas o bronz. Nie som spokojný s naším výkonom.

Torgny Bendelin (hlavný tréner Švédska): Som veľmi sklamaný. Bol to náš najhorší výkon na turnaji. Malý sme veľmi slabý úvod zápasu, všetko to bolo o prístupe hráčov.